Nor.nysa.pl
Muzyka a stan psychiczny

Muzyka a stan psychiczny

Nieprzypadkowo zrodziło się powiedzenie „muzyka łagodzi obyczaje”. Słuchanie muzyki stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych rodzajów rozrywek, jakim poddają się ludzie w każdej praktycznie grupie wiekowej, bez wyjątków. Zarówno młodsi, jak i ci starsi nie wyobrażają sobie często życia bez tego rodzaju zajęcia, jakim jest słuchanie ulubionych dźwięków. Szczególnie istotna oprawa muzyczna w wybranym, preferowanym stylu okazuje się natomiast wtedy, kiedy mamy opcję organizacji naszego własnego przyjęcia okolicznościowego. Przykładem takiego wydarzenia, na które muzyka jak najbardziej się przydaje, a nawet wręcz na chwilę obecną uznawana jest za nieodłączny element przyjęcia tego typu, uznaje się chociażby wesele.

Nie ma raczej sensu wyprawianie wesela, na którym zaproszeni na ten wyjątkowy dla nas dzień goście nie będą mogli popląsać w rytm dawnych, kultowych szlagierów i największych weselnych hitów. Niezależnie od tego, jak liczną imprezę weselną przygotowujemy, a także bez względu na to, w jakim utrzymana jest ona klimacie, zawsze zaleca się postawienie na stosowną oprawę muzyczną. W tym zakresie natomiast konsumenci, którzy stoją przed koniecznością organizacji przyjęcia weselnego, mają naprawdę bardzo szeroki wachlarz możliwości. Generalnie nie ma żadnej trudności w tym, aby wynaleźć taki rodzaj bandu czy też wokalisty, solisty, muzyka czy kwartetu smyczkowego bądź DJ-a, który będzie mógł sprostać naszym oczekiwaniom.

Problematyczne jest nie brak ofert, ale przede wszystkim brak wystarczających środków pieniężnych niezbędnych do tego, aby zainwestować w usługi rekomendowanych na szeroką skalę muzyków. Oprawa muzyczna wymaga w tym przypadku, kiedy stoimy przed obowiązkiem zarezerwowania jeszcze wielu innych elementów składowych przyjęcia weselnego, stosownej selekcji. Selekcja ta natomiast powinna obejmować po pierwsze cenę, jaka należna jest za dany rodzaj oprawy muzycznej. Musimy bowiem mieć świadomość tego, o jakich kosztach w ogóle mówimy i sami na wstępie konkretnie oszacować, jakiego rzędu środki pieniężne jesteśmy w stanie wydać na omawiany tu rodzaj usług.

Po drugie, istotny jest klimat w jakim tworzą muzycy. Musimy przecież dostosować wystrój sali weselnej, dekoracje, nasze własne stroje i cały charakter przyjęcia weselnego dokładnie element po elemencie, muzyka w tym przypadku odgrywa niesamowicie istotną rolę. Jak bowiem wyglądałoby, gdyby całe wesele było urządzone w bardzo gustownym dworku czy przykładowo w eleganckim domu weselnym, a oprawę muzyczną stanowiła wiejska kapela? Podobnie gryzłaby się nasza organizacja element po elemencie, gdyby zaistniały odwrotne okoliczności – kwartet smyczkowy zaproszony do wiejskiej chaty czy strażackiej remizy, w jakiej zwykło się organizować przyjęcia weselne dekady temu i to głównie na terenach wiejskich. Selekcja to rzecz oczywista, której nigdy nie unikniemy, tym bardziej, że współczesny konsument ma na chwilę obecną tak bardzo szeroki zakres wyboru spośród szeregu rozlicznych ofert obecnych na rynku.

Niemniej jednak powróćmy jeszcze do głównej dewizy, jaką tu omawiamy, a mianowicie jaki jest sens inwestycji w muzyków na przyjęcia okolicznościowe. Jak wspomnieliśmy już na samym początku, muzyka łagodzi obyczaje i w tym aspekcie to jest bardzo widoczne. Zapraszani na przyjęcie weselne w setkach goście kompletnie się ze sobą nie znajdą, często trudno poszczególnym uczestnikom naszego przyjęcia załapać wspólny kontakt, otworzyć się na innych, skomunikować i zbratać z zupełnie obcymi dla nich ludźmi, muzyka natomiast pozwoli przełamać przysłowiowe pierwsze lody.

Wspólne tańce, zabawy, hulanki na pewno wyluzują atmosferę nawet najbardziej szykownego przyjęcia, dlatego też z tejże opcji, jaką jest umilenie czasu i sobie, jako organizatorom i naszym gościom odpowiednio dobranym zespołem muzycznym powinno być podstawą zabierania się za organizację przyjęcia okolicznościowego. Ponadto warto wiedzieć, że muzyka ogólnie potrafi poprawić samopoczucie, polepszyć nastrój oraz stan psychiczny.